SysAdmin Day 2017: Boom na cloud computing zmienia rynek pracy specjalistów IT

Dodany 28 lipca 2017 przez admin

Bez względu na model chmury obliczeniowej, obserwujemy dziś coraz silniejszy nacisk na jej wykorzystanie w niemal każdej gałęzi przemysłu. Analitycy Gartnera twierdzą wręcz, że do 2020 roku niewykorzystywanie chmury będzie w przedsiębiorstwach zjawiskiem tak rzadkim, jak obecnie brak dostępu do Internetu. Z kolei według przewidywań IDC i PMR poszukiwanie oszczędności oraz nacisk na bezpieczeństwo sprawią, że polski rynek chmury publicznej do 2019 roku będzie rósł średnio 5 razy szybciej niż rynek tradycyjnych usług IT. Boom na chmurę skłania firmy do istotnej modyfikacji strategii działania. Jak zatem proces migracji do chmury wpływa na rynek pracy specjalistów IT?

Jak wynika z raportu grupy Manpower pt. „Niedobór talentów 2016/2017” przedsiębiorstwa mają duży problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. W skali globalnej drugą w kolejności najtrudniejszą do obsadzenia grupą zawodową jest personel IT, przede wszystkim programiści, administratorzy i kierownicy działów. Tylko w ciągu roku popyt na informatyków wzrósł na świecie tak znacznie, że w rankingu zapotrzebowania pracodawców na określone kompetencje grupa ta awansowała o siedem lokat. Choć w Polsce sytuacja na razie wydaje się być lepsza, ponieważ pracownicy działów IT są ósmą z kolei najbardziej poszukiwaną grupą profesjonalistów, headhunterzy nie ustają w poszukiwaniu odpowiednio wykwalifikowanych informatyków.

Przeglądając oferty pojawiające się na dedykowanych portalach, jak też forach przeznaczonych dla specjalistów SysOps i DevOps, coraz częściej można zauważyć, że rekruterzy poszukują administratorów wyszkolonych w technologiach chmurowych. Cloud computing przeobraża krajobraz gospodarczy i nie pozostaje obojętny wobec sytuacji na rynku pracy. Nie dziwi już, że w miejsce ofert dla administratorów specjalizujących się w zarządzaniu infrastrukturą lokalną, masowo pojawiają się oferty typu: poszukiwany Cloud Infrastructure Administrator, Cloud Integration Specialist, Cloud System Engineer, Cloud Consultant czy też Cloud Automation Architect.

Bazując na doświadczeniach z rodzimego rynku oraz innych krajów Europy, gdzie Aruba Cloud rozwija działalność, mogę stwierdzić, że rosnąca popularność usług w modelu cloud stwarza nowe szanse i miejsca pracy dla profesjonalistów sektora IT. Jednocześnie wymusza na administratorach ustawiczną edukację i podnoszenie kwalifikacji, ponieważ technologie lokowane w środowiskach wielochmurowych nieustannie ewoluują. Fakt, że modeli chmurowych nie da się już ograniczać tylko do SaaS, IaaS czy PaaS, a coraz powszechniej mówi się o XaaS (wszystko jako usługa), stwarza informatykom możliwość do wyspecjalizowania się w preferowanym obszarze rozwiązań. Dzięki temu zwiększa się ich konkurencyjność na rynku pracy. Dla administratorów korzystne jest też to, że rynek chmury nie ogranicza się jedynie do rozwiązań od „wielkiej trójki” globalnych dostawców, lecz równocześnie wielu innych większych i mniejszych graczy ambitnie walczy o udział w rynku. Choć z punktu widzenia przedsiębiorcy czy użytkownika końcowego unifikacja systemów ułatwia korzystanie z usług cyfrowych, z perspektywy informatyka różnorodność technologii „na zapleczu” tych usług może pomóc w znalezieniu dla siebie najkorzystniejszej domeny.

Wraz z rosnącą popularnością cloud computingu rodzime uczelnie wprowadzają kierunki studiów skoncentrowane na problematyce przetwarzania w chmurze. Specjalistyczne studia podyplomowe z zakresu cloud computingu prowadzą m.in. Politechnika Wrocławska i Poznańska, ale też wiele innych uczelni wyższych. W dobie transformacji cyfrowej jest to niezwykle ważne, by na rynku pracy znalazło się wystarczająco szerokie grono informatyków potrafiących efektywnie zarządzać środowiskami chmurowymi, umieszczoną w nich infrastrukturą czy aplikacjami. Niedawne badanie zrealizowane dla Ministerstwa Rozwoju pokazało wszak, że jedną z głównych barier innowacyjności w rodzimym sektorze MŚP jest brak możliwości pozyskania odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów, co podkreśliło ponad 32 proc. ankietowanych.

Przy okazji corocznego Dnia Administratora (ang. System Administrator Appreciation Day), w imieniu swoim i Aruba Cloud, przyłączam się do podziękowań dla wszystkich administratorów IT, którzy bez względu na porę dnia dbają o zagwarantowanie nam stałego dostępu do danych, aplikacji i usług.

Autor: Marcin Zmaczyński, dyrektor regionalny Aruba Cloud w Europie Środkowo-Wschodniej

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING