Kategoria | Wiadomości

SITA zbadała trendy IT w transporcie lotniczym – komfort pasażerów na pierwszym miejscu

Dodany 20 listopada 2013 przez admin

Lotniska na całym świecie zwiększą inwestycje w rozwiązania IT do prawie 6 miliardów dolarów w 2013 roku. Tak wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez firmę SITA i ACI – Trendy IT w Transporcie Lotniczym 2013.

Jak pokazują badania, porty lotnicze z optymizmem patrzą w przyszłość pomimo problemów ekonomicznych występujących w niektórych regionach. Niemal 90% z nich szacuje, że wydatki na IT wzrosną lub pozostaną na tym samym poziomie w roku 2014, a kluczowa stanie się poprawa obsługi pasażerów. Prognozy wynikają z rocznej stopy wzrostu na poziomie 12% w obszarze inwestycji w IT na przestrzeni trzech ostatnich lat, która jest wyższa od wzrostu przychodów lotnisk wynoszącego 2,83%.

Dziesiąte, doroczne badanie firmy SITA przeprowadzone we współpracy z Międzynarodową Radą Portów Lotniczych (ACI – Airports Council International) i magazyn Airline Business pokazuje, że rozwiązania w zakresie obsługi pasażerów są priorytetem dla lotnisk na całym świecie. Ponadto lotniska będą inwestowały także w poprawę technologii poprawiających usługi i dostęp do informacji dla pasażerów.

Francesco Violante, dyrektor generalny firmy SITA powiedział: “Lotniska kontynuują inwestycje w technologie informacyjne i poprawiają oferowane usługi. Nasze tegoroczne badanie pokazuje, że pasażerowie są w centrum zainteresowania inwestycji portów lotniczych. W miarę jak ruch pasażerski rośnie, a lotniska dążą do poprawy komfortu pasażerów, nowoczesne technologie dają kluczowe rozwiązania, pomimo wahań w przychodach portów lotniczych.”

Do 2016 roku prawie 95% lotnisk planuje inwestycje w mobilne aplikacje, aby dostarczyć pasażerom aktualne informacje o lotach i lotniskach oraz ułatwić poruszanie się po portach. Dodatkowo, 75% lotnisk planuje oferowanie usług za pośrednictwem mediów społecznościowych. Aktualnie usługi takie zapewnia zaledwie 56% portów lotniczych. Do 2016 roku pasażerowie mogą także spodziewać się upowszechnienia samoobsługi w zakresie bagażu – ponad 80% lotnisk ma wprowadzić drukowanie etykiet bagażowych i systemów ułatwiających nadanie bagażu.

Badanie zwraca także uwagę na rosnące znaczenie systemów business intelligence (BI), które przekształcają dane w użyteczne informacje pozwalające na podejmowanie konkretnych działań. Prawie 80% lotnisk planuje do roku 2016 inwestycje w nowe rozwiązania BI dla optymalizacji przychodów i zarządzania. Operacje lotnicze, monitoring przepływu pasażerów i zarządzanie zasobami lotnisk to pozostałe priorytety dla inwestycji w systemy BI. Zapowiedzi te są zgodne z deklaracjami portów lotniczych, mówiącymi że inwestycje w BI mają na celu zwiększenie świadomości podejmowanych działań oraz komfortu pasażerów.

Lotniska czeka jeszcze sporo pracy zanim zastosowanie systemów business intelligence w portach lotniczych osiągnie poziom deklarowany w badaniu. Dziś jedynie 8% z badanych portów w pełni spełnia wymogi jakości danych dla swoich aktualnych inicjatyw związanych z BI. Integracja i dostęp do danych będą stanowić największe wyzwanie dla lotnisk wdrażających systemy BI.

Dziesiąta edycja badania firmy SITA Trendy IT w Transporcie Lotniczym bazuje na odpowiedziach przedstawicieli ponad 255 lotnisk z całego świata. Badanie obejmuje lotniska we wszystkich głównych rejonach świata i 54% globalnego ruchu pasażerskiego.

*Raport został zaprezentowany 12 listopada 2013 r. w czasie konferencji Airport Exchange Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych w Doha. Szczegóły dotyczące wyników badania znajdują się tutaj wraz ze wszystkimi danymi z badań przeprowadzonych przez firmę SITA dostępnymi na stronie Trendy IT. Wyniki można także pobrać ze strony www.flightglobal.com/ITzone

Źródło: SITA

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING