Państwa EMEA to „hub innowacji” w rozwiązaniach chmurowych

Dodany 03 listopada 2017 przez admin

Rozwiązania chmurowe to nowa przestrzeń dla innowacyjności i osiągania wzrostu. Firmy i instytucje w państwach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) chętniej niż kiedykolwiek wprowadzają strategie oparte na chmurach, by zwiększyć szybkość oraz sprawność działania i dać swoim klientom jeszcze więcej.

Właśnie opublikowany raport „Top 50 EMEA Cloud Climbers”, przygotowany przez ośrodek HotTopics.ht na zlecenie firmy F5 Networks, rzuca światło na chęci i możliwości firm z regionu EMEA w zakresie rozwiązań chmurowych.

Grono wybitnych, międzynarodowych ekspertów i liderów opinii odrzuciło kilkuset nominowanych z wielu różnych branż, by wybrać finałową pięćdziesiątkę. Przy ocenie brali pod uwagę konsekwencję w realizowaniu spójnej strategii, wpływ na rynek, sposób działania oraz ogólną wartość firm. Co ciekawe, jedną z najważniejszych obserwacji było to, że firmy i instytucje coraz częściej wykorzystują chmurę do sprawnego prowadzania biznesu, a nie ograniczenia kosztów. Zdaniem Davida Linthincuma, najbardziej wpływowego eksperta w zakresie technologii chmurowych i jednocześnie członka zespołu przygotowującego listę „Cloud Climbers”, specyfika technologii chmurowych powoduje, że “innowacyjne firmy szybko zaczynają rozumieć, że mogą szybciej wprowadzać automatyzację i zmieniać się zgodnie z potrzebami biznesowymi”.

Według niego właśnie to jest „prawdziwą wartością chmury”, a państwa EMEA „nie są już w tyle za Stanami Zjednoczonymi, lecz im dorównują, a czasami nawet szybciej wdrażają rozwiązania chmurowe”.

Pod równie dużym wrażeniem jest Mu Kenny Li, szef Cloud Spectator, który również brał udział w ocenie firm uwzględnionych w raporcie. – Wraz ze spostrzeganiem przez przedsiębiorstwa korzyści płynących ze stosowania cloud computing, następuje znaczący zwrot w kierunku wprowadzania strategii wielochmurowych oraz hybrydowych – komentuje.

– Korzyści płynące z takich strategii są dostrzegane przez wiele firm i instytucji obecnych na tej liście, a liczba nominowanych i branż, które reprezentują, pokazują jasno, że państwa regionu EMEA mogą i chcą czerpać z nich jeszcze więcej. Wierzymy, że zarówno liderzy poszczególnych branż, jak i startupy, będą nadal wprowadzać technologię chmurową, by rozwijać się w świecie połączonym przez sieć – wyjaśnia.

Zmieniające się otoczenie biznesowe

Cyfrowe chmury mają wpływ na wiele dziedzin. Najbardziej znane marki wymienione w raporcie to Spotify (za ciągłe rozwijanie i optymalizowanie swojej usługi do streamingu muzyki), Mercedes F1 (za opartą na chmurze analizę wydajności) oraz Airbus (za wykorzystanie chmury i uczenia maszynowego do przechowywania i przetwarzania kilkuset terabajtów zdjęć satelitarnych rocznie) oraz wiele innych firm, które zmieniają swoje branże. Co ciekawe, najwięcej innowatorów znajduje się w Wielkiej Brytanii (36 proc., 18 firm), w Niemczech (16 proc., osiem firm) oraz we Francji (12 proc., sześć firm).

Najwięcej wyróżnionych w raporcie firm zajmuje się handlem detalicznym (12 proc.), usługami finansowymi (8 proc.), a także motoryzacją (6 proc.) oraz transportem i logistyką (4 proc.). Pozostałe 64 proc. to inne branże, takie jak archeologia czy meteorologia.

Firmy z regionu EMEA dobrze radzą sobie z przenoszeniem się do chmury poprzez tworzenie modelu elastycznego, przemyślanego środowiska hybrydowego, w którym ludzie, lokalizacje, chmury i dane mogą się łączyć w sposób bezpieczny, skuteczny i opłacalny. Przedsiębiorstwa, które wprowadziły chmury publiczne, mogą realizować swoje zadania szybciej i wydajniej, zwiększając sprawność biznesową i zyskując impuls do wzrostu.

Firmy, które zdecydowały się na chmury prywatne, zwiększyły sprawność oraz automatyzację procesów i zmniejszyły czas potrzebny do wprowadzenia produktu na rynek. To efekt wielozadaniowości oraz możliwości samodzielnej obsługi. Inną ważną cechą projektów opartych na chmurze prywatnej jest lepsza skalowalność oraz możliwość wykorzystania zasobów przez jedną, wybraną aplikację. Dzięki temu działy IT mogą ją obsługiwać bez obawy, że wpłynie to na inne programy.

Co ważne, wiele przykładów działań stanowi dowód na efektywność wykorzystania usługi bramki opartej na platformie chmurowej, by zapewnić realizację celów biznesowych oraz odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Chodzi o takie technologie, jak pojedyncze logowanie (SSO) i identyfikator federacyjny (ID Federation), a także sprawdzanie protokołu SSL, usługi DNS, balansowanie ruchu oraz zaawansowane firewalle dla aplikacji webowych.

Nie zatrzymuj się

Przodowanie w technologiach chmurowych sprawia, że firmy i instytucje mogą z powodzeniem zarządzać i zabezpieczać dane oraz aplikacje obsługiwane za pomocą tej technologii. Liderzy wymienieni w raporcie stosują efektywną architekturę chmury, dzięki czemu poprawiają sposób funkcjonowania biznesu, na czym korzystają także klienci. A wszystko to przy zachowaniu odpowiedniego poziomu ochrony aplikacji oraz danych. Skuteczna strategia dotycząca architektury chmury zwiększa szybkość i elastyczność prowadzenia biznesu oraz ułatwiania skalowanie działalności dzięki możliwości wprowadzania zmian w sprzęcie lub oprogramowaniu zgodnie z potrzebami. Jednocześnie kontrola aplikacji, dostępu i bezpieczeństwa zapewnia optymalną wydajność, dostępność i ochronę biznesu. Raport „Top 50 EMEA Cloud Climbers” udowadnia, że przy właściwym podejściu i stosowaniu kompleksowych rozwiązań wielochmurowych, firmy i instytucje z obszaru EMEA będą nadal wprowadzać innowacje i dostarczać klientom jeszcze lepsze produkty.

Autor: Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający w F5 Networks

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING