Kategoria | Wiadomości

Tagi | ,

Koniec ery „komputerów do wszystkiego” – NAS wkracza na salony

Dodany 22 listopada 2016 przez admin

W trzecim kwartale bieżącego roku na globalnym rynku odnotowano kolejny, wyraźny spadek sprzedaży komputerów PC – zdaniem różnych firm badawczych, wyniósł od niespełna 4 do blisko 6% (w porównaniu do analogicznego okresu roku 2015 r.). Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, a jedną z istotniejszych wydaje się fakt, iż wielu użytkowników przestaje traktować komputery stacjonarne i przenośne jako typowe „maszyny do wszystkiego” i zamiast nich wybierają wyspecjalizowane urządzenia, znacznie lepiej sprawdzające się np. jako centrum multimediów, serwer do streamingu muzyki czy system kontroli monitoringu wizyjnego.

Trzeci kwartał 2016 r. w świecie komputerów PC podsumowały niedawno czołowe firmy analityczne – m.in. Gartner oraz IDC. Wedle analityków tej pierwszej, w badanym okresie na całym świecie sprzedano 68,9 mln urządzeń zaliczanych do kategorii komputer PC, co oznacza spadek o 5,7% w porównaniu z trzecim kwartałem roku 2015. Spadek ów nie jest może spektakularny, ale jest bardzo ważny z innego powodu – Gartner zwraca uwagę, że miniony kwartał był ósmym z kolei kwartałem nieustannych spadków w tym segmencie. Nigdy w historii okres nieustannego obniżania się sprzedaży komputerów PC nie był tak długi.

Coraz mniej komputerów…

Podobne dane przedstawiła agencja IDC – z jej statystyk wynika, że sprzedaż komputerów w Q3 2016 sięgnęła 68 mln sztuk, co oznacza spadek rok do roku o 3,9% (różnice wynikają m.in. z odmiennych metod badawczych stosowanych przez obie instytucje).

Zdaniem analityków, kolejne nienajlepsze wyniki sprzedaży komputerów PC są spowodowane przez szereg czynników – jednymi z ważniejszych są wydłużający się resurs nowoczesnych komputerów PC (były okresy, w których przeciętny użytkownik „peceta” wymieniał lub znacząco modernizował go co 1-2 lata, dziś ten czas jest znacznie dłuższy) oraz niższy niż się spodziewano popyt na rynkach w krajach rozwijających się.

Eksperci już od kilku lat zwracają też uwagę, że na malejącą sprzedaż komputerów wyraźny wpływ ma rosnąca popularność urządzeń konkurencyjnych, przynajmniej częściowo zastępujących „pecety”. W minionych latach typowym przykładem takiego sprzętu był tablet (z systemem Apple iOS lub Google Android), jednak w ostatnich kwartałach również w tym segmencie notowane są wyraźne spadki sprzedaży…

Coraz więcej alternatyw

Jednocześnie z opisanymi powyżej zjawiskami na rynku komputerów mamy do czynienia z wyraźnymi wzrostami sprzedaży urządzeń, które do tej pory pozostawały nieco w cieniu „pecetów”. Doskonałym przykładem – z polskiego rynku – są dyski sieciowe NAS (network attached storage). Dokładnych statystycznych opracowań dot. tego segmentu rynku brakuje, jednak z danych firmy QNAP – jednego z czołowych producentów NAS-ów – wynika,  że sprzedaż tych urządzeń rośnie – ostatnio nawet o 30% (w trzech pierwszych kwartałach 2016, w porównaniu z analogicznym okresem w 2015 roku). I choć większość nabywców – ok. 70% – wciąż stanowią użytkownicy biznesowi, to wyraźnie widzimy, że coraz częściej serwery QNAP  wybierają także użytkownicy domowi .

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest fakt, iż nowoczesne NAS-y niewiele mają wspólnego z klasycznymi „magazynami sieciowymi”, których podstawową funkcją było, że oferowały przestrzeń dyskową dostępną w sieci.  „Współczesny QNAP NAS jest tak naprawdę wysoko wydajnym, energooszczędnym komputerem, który oprócz swojej podstawowej funkcji może realizować cały zestaw dodatkowych zadań – może być serwerem multimediów, rejestratorem nagrań z monitoringu, serwerem WWW, pocztowym itp. itd. Taki NAS sprawdza się nie tylko u użytkowników domowych, z naszych doświadczeń wynika, że chętnie sięgają po nie również firmy, które instalują na NAS-ach – dzięki temu, że urządzenia te oferują rozbudowane opcje wirtualizacji – np. oprogramowanie księgowe, systemy CRM, ERP itp.” – wyjaśnia Grzegorz Bielawski, manager QNAP odpowiedzialny za polski rynek.

Możliwość nowoczesnych NAS-ów QNAP dodatkowo zwiększa fakt, iż wykorzystywany w nich system operacyjny QTS umożliwia instalowanie dodatkowych aplikacji – każdy użytkownik może więc optymalnie dopasować urządzenie do swoich potrzeb i celów, odpowiednio dobierając zestaw oprogramowania. Wiele z tych aplikacji sprawia, że NAS skutecznie zastępuje komputer PC – pozwala bowiem na wykorzystanie go np. do wykonywania backupu i pobierania plików z Internetu (via Bittorrent, FTP, http itp.), streamowania muzyki, odtwarzania multimediów (które można wyświetlać na dowolnym ekranie z HDMI) systemów smart home wykorzystujących moduły Arduino i wielu innych zastosowań.

Co ważne, urządzenia te są projektowane tak, by pracowały możliwe cicho i zużywały niewiele energii (m.in. dzięki zastosowaniu w wielu modelach niskonapięciowych CPU) – to sprawia, że idealnie nadają się do zadań, zakładających, że urządzenie musi nieprzerwanie pracować. Również to jest dla wielu użytkowników istotną zaletą i przewagą, sprawiającą, że coraz chętniej „delegują” na NAS-a zadania wykonywane do tej pory przez komputery PC.

Źródło: QNAP

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING