Kategoria | Wiadomości

Jak odnaleźć się w świecie RTV?

Dodany 27 listopada 2014 przez admin

Planując zakup telefonu, telewizora czy laptopa każdy z nas pragnie połączyć wysoką jakość z atrakcyjną ceną. Właśnie dlatego na samym początku należy zastanowić się nad tym, czego tak naprawdę oczekujemy od danych produktów i co jest w naszym odczuciu najważniejsze. Czynnikami, które mogą pomóc nam podjąć najwłaściwszą decyzję będą poszczególne cechy w specyfikacji technicznej i obowiązujące trendy.

Obecnie rynek elektroniczny oferuje szeroki wachlarz produktów o różnych funkcjach  i parametrach. Producenci prześcigają się w udoskonalaniu swoich sprzętów,  przez co trudno jest odnaleźć się w gąszczu zmian i nowinek technologicznych. Mnogość produktów o szerokiej rozpiętości cen, funkcji czy nawet samego wyglądu może przyprawić o zawrót głowy.  Jak zatem podjąć najlepszą decyzję?

Przed zakupem nowego urządzenia warto poświęcić trochę czasu, aby zapoznać się z jego specyfikacją. W tym celu często czytamy jego recenzję oraz komentarze użytkowników danego urządzenia. Jeśli nie ufamy opiniom z Internetu, zawsze możemy udać się do sklepu stacjonarnego i porozmawiać z wykwalifikowanym doradcą, który pomoże nam w wyborze produktu. Na końcu zawsze warto porównać zdobyte informacje, odrzucić skrajne opinie i skupić się na tych właściwościach sprzętu, które będą dla nas najważniejsze.

Nowy telefon? Sprawdź na co warto zwrócić uwagę.

Telefony komórkowe, a w szczególności smartfony stały się urządzeniami, które posiada niemal każdy. Pełnią one wiele funkcji – dla jednych są narzędziami wykorzystywanymi głównie do pracy, a dla innych urządzeniami multimedialnymi do słuchania muzyki, grania, robienia zdjęć czy korzystania z popularnych aplikacji mobilnych. Technika bardzo szybko się rozwija i dlatego też co kilka miesięcy pojawia się nowa generacja smartfonów. Wpływ na wybór telefonu ma również moda oraz wygoda. Wiele osób traktuje go jako część garderoby, dlatego też zależy im aby był on lekki, miał odpowiedni kształt i kolor. Oprócz tego należy oczywiście zwrócić uwagę na aspekty techniczne.

Procesor i ekran

Procesor umożliwia swobodne korzystanie ze smartfona oraz zapewnia płynne działanie systemu oraz wszelkich aplikacji. Im większy ekran telefonu, tym lepsza wydajność procesora niezbędna jest do poprawnego funkcjonowania. Jeśli służyć będzie nam on do pracy lub surfowania po Internecie, najlepiej pokusić się o procesor taktowany częstotliwością przynajmniej 500 MHz, co określa szybkość w cyklach na sekundę, z jaką komputer wykonuje podstawowe operacje. Do gier natomiast warto pomyśleć o procesorze z minimum 800 MHz. Ekran telefonu, który da nam poczucie komfortu podczas użytkowania, powinien posiadać ok. 5 cali. Idealna rozdzielczość to Full HD 1920 x 1080.

Pamięć RAM i system operacyjny

Z pamięcią RAM i ROM jest dokładnie tak samo, jak w przypadku komputerów – im większa tym lepsza. Solidny telefon powinien mieć od 1 GB RAM i ROM. W przypadku systemu operacyjnego wybór jest naprawdę duży. Można decydować pomiędzy Windows Mobile, Google Android,  BlackBerry, Symbian, webOS, Apple OS, Maemo. Przy wyborze musimy jednak pamiętać, iż dany smartfon działa wyłącznie na jednym systemie i jeśli nie spełnia on naszych oczekiwań, nie możemy już zainstalować innych – mówi Bartłomiej Kaczmarek, Dyrektor Dywizji CE w NEONET.

Do najpopularniejszych systemów należą Windows Phone oraz Google Android, które są intuicyjne w obsłudze, szybkie i posiadają szeroki asortyment dedykowanych im aplikacji.

Dobra bateria to podstawa

Jeśli chcemy, aby nasz telefon działał idealnie, powinniśmy przed zakupem sprawdzić jak długo telefon może działać na baterii oraz jaką posiada ona pojemność. Większość dobrych urządzeń posiada obecnie baterie Li-Ion 3000 mAh albo Li-Po 2600 mAh, które mają odpowiednią pojemność, a co za tym idzie większą wydajność. Oczywiście w momencie użytkowania smartfonu przez cały dzień – grania czy słuchania muzyki i tak szybko pojawi się konieczność podłączenia go do ładowania.

TV dla całej rodziny?

Obecnie telewizory  pełnią funkcję „centrum multimedialnego”. Tzw. SMART TV posiadają różne funkcje i umożliwiają dostęp do wielu aplikacji, Internetu oraz VOD (Video On Demand). Zapewniają również doskonałą jakość dźwięku i obrazu, czyniąc oglądanie telewizji jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Parametry obrazu

Na rynku najpowszechniejsze są telewizory Full HD, w których obraz wyświetlany jest w rozdzielczości 1920×1080 pikseli. Ma to znaczenie, kiedy chcemy otrzymać sygnał wideo wysokiej jakości. Telewizor Full HD dobrze sprawdza się, gdy mamy do czynienia z przekątną 40 czy 42 cale, zaś w przypadku większych modeli warto zdecydować się nawet na telewizor Ultra HD – radzi Bartłomiej Kaczmarek.

Telewizory 4K o rozdzielczości 3840×2160 pikseli to najnowocześniejsze urządzenia na rynku. W porównaniu do Full HD ich rozdzielczość jest prawie czterokrotnie wyższa, chociaż zakup takiego telewizora w chwili obecnej to  jeszcze droga inwestycja.

Dźwięk to podstawa

Oprócz doskonałego obrazu powinniśmy również zwrócić uwagę na jakość dźwięku. Większość dostępnych telewizorów oferuje standardową moc głośników – 20 W.  Jeśli to dla nas za mało, do każdego modelu TV idealnie sprawdzą się liczne dedykowane zestawy kina domowego. Warto też pamiętać o dodatkowych ustawieniach telewizora. Niektóre modele dysponują systemami korekcji dźwięku, która wpływa na jego lepszą jakość i dostosowuje go do naszych indywidualnych potrzeb.

Laptop do grania czy do pracy?

Przy zakupie laptopa musimy zdecydować do czego dokładnie będziemy go wykorzystywać. Jeśli notebooka potrzebujemy jedynie do pracy z dokumentami tekstowymi, arkuszami kalkulacyjnymi czy do przeglądania Internetu, możemy pozwolić sobie na zakup urządzenia, które niekoniecznie posiada dużą moc obliczeniową. Osoby, które korzystają z laptopa np. do gier czy tworzenia grafiki potrzebują większej wydajności, co związane jest z wyższą ceną, którą trzeba ponieść przy zakupie. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby zakup nie okazał się fiaskiem?

Wielkość i rozdzielczość ekranu

Jednym z najważniejszych elementów każdego laptopa jest jego ekran. Jego podstawowymi cechami są duża rozdzielczość, wysoki poziom jasności, równomierne podświetlenie i dobre odwzorowanie barw. Ten przeznaczony do gier powinien być zaopatrzony w naprawdę dobrą matrycę. Laptopy dla graczy przeważnie mają przekątną 15,6 lub 17,3 cali. To, którą wybierzemy, zależy już od naszych indywidualnych preferencji.

Natomiast jeśli zależy nam na mniejszym zużyciu energii, a laptop chcemy przeznaczyć np. do pracy zdalnej, powinniśmy wziąć pod uwagę te, które wyposażone są w matrycę LED. Do prawidłowej pracy zużywają nawet o 2/3 mniej energii, co przekłada się na dłuższy czas pracy baterii.

Odpowiedni układ graficzny

Jeśli sprzęt ma nam służyć do grania, powinniśmy przede wszystkim skupić się na tym, aby posiadał odpowiedni układ graficzny. Laptop powinien być wyposażony w samodzielną kartę graficzną, która umożliwia wykonywanie bardziej skomplikowanych zadań. Wydajne komponenty wiążą się jednak z krótszym czasem pracy baterii. Gdy laptop ma nam służyć do wykonywania czynności związanych z pracami typowo biurowymi lub do przeglądania Internetu, wystarczy że będzie posiadał zintegrowany układ graficzny, co z kolei pozwoli nam na dłuższą pracę bez potrzeby korzystania z ładowarki.

Pojemność dysku twardego

Większość notebooków wyposażonych jest w dyski 5400 rpm (obrotów na minutę), lecz jeśli zależy nam, aby laptop był bardziej wydajny, warto pomyśleć o dysku 7200 rpm. Możemy spotkać również notebooki z dwoma dyskami twardymi, które mogą pracować w trybie RAID 0 lub RAID 1. Dzięki temu pierwszemu mamy do czynienia ze znacznym przyrostem szybkości transferu danych, natomiast drugi sporządza ich lustrzaną kopię. Od jakiegoś czasu dużym zainteresowaniem cieszą dyski SSD, które pracują nawet kilkadziesiąt razy szybciej od dysków HDD. Dzięki nim uruchomienie aplikacji trwa dużo krócej. Zbudowane są wyłącznie z elementów nieruchomych, przez co są bardziej odporne na wstrząsy i uszkodzenia. Charakteryzują się również cichszą pracą.

Zwróć uwagę na złącza

Przy zakupie laptopa powinniśmy zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony we wszystkie potrzebne nam złącza. Szczególnie ważna jest liczba portów USB oraz cyfrowe wyjście HDMI lub DisplayPort. Najnowsze laptopy posiadają wejścia USB 3.0 i 3.1, które są o wiele szybsze od USB 2.0. Dzięki nim przeniesienie nawet ciężkich materiałów z pendrive’a lub na niego przestaje być  niewygodne i długotrwałe.

Dobry produkt to taki, który służy użytkownikowi przez kilka lat i nie powoduje problemów technicznych, dlatego też wielu klientów przed zakupem wybiera się do salonu w celu zasięgnięcia porady u specjalistów, którzy dedykowani są poszczególnym działom sprzedaży w sklepach stacjonarnych.

Źródło: NEONET

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING