Kategoria | Wiadomości

2016: Rok, w którym routery w oddziałach odchodzą w zapomnienie

Dodany 04 lutego 2016 przez admin

To czego możemy być pewni to to że rok 2015 zostanie zapamiętany jako ten, w którym przedsiębiorstwa odłożyły na bok swoje uprzedzenia dotyczące chmury. Jednakże jak podają Gartner i Harvard Business Review, mimo iż ponad 70% firm wykorzystuje aplikacje i usługi oparte o model chmurowy to ciągle także firmy te przechowują ważne systemy i informacje w fizycznych centrach danych. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu tzw. architektury hybrydowej  a że trend jest mocno rosnący to oczekuję się że 2016 stanie się rokiem, w którym firmy na stałe zakończą swój związek ze starym dobrym przyjacielem – routerem oddziałowym.

Postęp technologiczny w końcu pozwala działowi IT wspierać biznes w taki sposób jaki on tego potrzebuje. Zamiast implementować systemy i aplikacje jedynie w celu realizacji zadań wewnętrznych, technologie takie jak sieci SD-WAN (ang. software-defined wide area network), integrujące centrum danych ze wszystkimi lokalizacjami zdalnymi i serwisami chmurowymi, pozwalają użytkownikom biznesowym – włączając w to CIO, CFO i COO –uelastycznienie w wykorzystaniu technologii a tym samym bezpośrednią realizację celów, biznesowych.

Niezależnie od tego czy jest to rosnąca liczba firm wykorzystujących SD-WAN, czy fakt, że koncepcja software-defined staje się bardziej znana dla specjalistów, bez szerokiej wiedzy IT, pytanie nie brzmi już „czym jest SD-WAN?” tylko „co mogę zyskać dzięki SD-WAN?”.

Hybrydowe przedsiębiorstwo to nie przyszłość, to teraźniejszość.

Kontynuacja trendu, w którym firmy coraz częściej przenoszą aplikacje i systemy do chmury spowoduje że hybrydowe przedsiębiorstwo pozostaje najbardziej popularnym modelem infrastruktury IT. Należy także pamiętać że rosnące skomplikowanie sieci, wirtualizacji oraz nowe, rozproszone architektury aplikacyjne, połączone nierozerwalną relacją między aplikacjami a biznesem, wymagają zupełnie innego podejścia do tego jak funkcjonuje IT na poziomie infrastruktury wydajności aplikacyjnej.

Obecnie CIO skupiają się na technologiach umożliwiających automatyzacje, analizę danych i orkiestracje, a wszystko w celu zapanowania nad tak trudną w kontroli siecią rozproszoną. Niewątpliwe, bardzo ważne staję się także bezpośrednie przełożenie  działania rozwiązań technologicznych na wewnętrzne wskaźniki KPI (ang. key performance indicators), które pomogą CIO zaprezentować szefom innych departamentów, pracownikom na poziomie „C”, a nawet zarządowi, w jaki sposób IT bezpośrednio odpowiada na potrzeby biznesowe firmy. Wiedza w jaki sposób są dostarczane ich aplikacje, czy utrzymywany jest wysoki poziom wydajności oraz czy jakość aplikacji odpowiada jej użytkownikom to kluczowe informacje biznesowe oraz jakże mocny argument w codziennej dyskusji o kosztach i zyskach firmy.

Musimy jednak pamiętać że takie podejście na pewno wymaga wykorzystanie rozwiązań, które pozwalają uzyskać większy wgląd w wydajność, bezpieczeństwo i doświadczenia użytkownika końcowego w całej sieci, również w zasobach opartych na chmurze.

Nie zapominajmy o oddziałach.

Statystyki nie kłamią. Średnio, firmy posiadają 55 placówek IT dla każdego dużego centrum danych. Prawie połowa ze wszystkich pracowników pracuje w oddziałach, około 50 procent wszystkich danych znajduje się poza centrum danych, a IT musi przeznaczyć na nie nie mniej niż połowę swojego budżetu. Mimo to ciągle oddziały pełnią drugoplanową rolę: podczas gdy centrum danych oferuje najnowsze technologie w zakresie szeroko pojętej ochrony danych oddziały pozostały w latach 90-tych, zapisując kopie zapasowe na taśmach a nie wspominając już o już o  wykorzystaniu bardziej zaawansowanych technik bezpieczeństwa takich jak np. biometryka.

Nie oszukujmy się. Realia są takiż że jeżeli system w oddziale przestanie działać to jest duża szansa, że na miejscu nie będzie pracownika IT pracującego na pełnym etacie tj.  próba uzyskania informacji  co dokładnie stało się z danymi, a tym samym zadania operacyjne tj. utworzenie czy odzyskanie  kopii zapasowej staje się drogim, trudnym i czasochłonnym zadaniem.

Podstawą Koncepcji Zero Branch IT jest zapewnienie użytkownikom dostępu do aplikacji i informacji z dowolnej  lokalizacji i czasie, dostarczając jednocześnie centralną kontrolę i widoczność w sieci. Wszystko zarządzane jest z poziomu bezpiecznego, scentralizowanego centrum danych a dane dostarczane z lokalną wydajnością do oddziału.

W rezultacie uzyskujemy jakże ważny wgląd i kontrolę danymi w oddziale. Redukujemy ryzyko związane z wyciekiem informacji oraz błędem ludzkim poprzez zcentralizowane, automatyczne i jakże łatwiejsze zarządzaniem IT, które pozwala na szybsze rozwiązywanie problemów a także   zapewnienie lepszego dostępu i wydajności aplikacji. Tego typu efektywność oznacza, że systemy obsługujące oddziały mogą zostać odtworzone zaktualizowane, przeniesione lub migrowane a to wszystko aby sprawnie dostosować się do wymagań biznesowych np. w zakresie otwarcia nowej placówki.

Koncepcja Zero Branch IT to także większa elastyczność która może redukować koszty dotyczące IT poprzez eliminacje konieczności zakupu, utrzymania i ochrony serwerów znajdujących się w oddziałach jednocześnie sprawiając że pracownicy rzadziej będą napotykali na przestoje systemowe lub powolnie działające aplikacje, pozwalając im pracować niezależnie od tego czy są w podróży czy w biurze oraz typu wykorzystywanego urządzenia.

Śmierć routera

Aby sprostać obecnemu skomplikowaniu wynikającemu ze zwiększonego wykorzystania chmury a także aby uzyskać kontrolę nad centrami danych, CIO wykorzystują technologie, które mogą stanowić wyróżnik ich biznesu, poprawić odczucie użytkownikowi a tym samym uzyskać przewagę konkurencyjną. Prowadzą oni swoje zespoły IT przez jedną z największych zmian ostatniej dekady – transformacje firmy w organizacje hybrydowe oparte o SDN.

Implementacja takiego kompleksowego rozwiązania owocuje uzyskaniem większego wglądu, optymalizacji oraz kontroli a tym samym umożliwia bardziej elastyczne i kontrolowane wykorzysta chmury, modelu SaaS czy architektury hybrydowej. Jako rezultat, sieć w roku 2016 nie będzie musiała polegać na urządzeniu takim jak router – W końcu przestaniemy trasować pakiety a zaczniemy trasować aplikacje !

AUTOR: Tomasz Bartel, Country Manager Poland w Riverbed Technology

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING