Kategoria | Rozwiązania

Agora dzięki zespołowi Yieldbird jako pierwszy wydawca w Polsce wdrożyła w serwisach internetowych standard ads.txt*

Dodany 06 października 2017 przez admin

Zespół Yieldbird wdrożył w serwisach internetowych Agory standard ads.txt, zapewniając większą transparentność wykorzystania powierzchni reklamowych wydawcy. To odpowiedź na problemy występujące w ekosystemie programmatic, związane z nieuczciwymi praktykami reklamowymi oraz realizacja zaleceń IAB w tym zakresie.

Rozwiązanie ads.txt, opracowane przez IAB Tech Lab, jest odpowiedzią na dwa problemy coraz częściej występujące w ekosystemie reklamy programatycznej: podszywanie się pod znane domeny (tzw. domain spoofing) oraz nieuczciwą odsprzedaż powierzchni reklamowej w programatycznych aukcjach otwartych. Dzięki plikom ads.txt wydawcy mogą wzmocnić ochronę swojej marki przed nieznanymi źródłami reklamy programatycznej, a reklamodawcy zyskują pewność, że kupują oryginalne powierzchnie reklamowe.

Pliki ads.txt zostały zaimplementowane na powierzchniach reklamowych serwisów Gazeta.pl i Wyborcza.pl. Wdrożenia dokonał Yieldbird, spółka z Grupy Agora zajmująca się zarządzaniem powierzchnią reklamową i optymalizacją przychodów z reklamy programatycznej.

– Coraz więcej domów mediowych oraz reklamodawców pyta nas o zgodność ze standardem ads.txt. Wdrażając go wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom. Jako wydawcy premium bardzo zależy nam, aby kupujący mieli dostęp do naszych powierzchni w sposób maksymalnie transparentny – mówi Paweł Dubiel, szef Działu rozwoju produktu reklamowego w Gazeta.pl.

O potrzebie implementacji plików ads.txt Yieldbird informuje wszystkich pozostałych wydawców, z którymi współpracuje. Dla każdego z nich eksperci spółki przygotowują zindywidualizowane pliki, w zależności od narzędzi wykorzystywanych do monetyzacji.

– Wierzymy, że ta inicjatywa pomoże rozwiązać problem nieuczciwych praktyk reklamowych. Zyskają na niej nie tylko marki, które będą mogły lepiej docierać do swoich odbiorców, ale także wydawcy, których powierzchnie nie będą sprzedawane kilkukrotnie w fikcyjny sposób – wyjaśnia Bartłomiej Chmiel, dyrektor zarządzający Yieldbird.

– To korzyść dla całej branży. Wprowadzanie takich standardów buduje i umacnia zaufanie do reklamy programatycznej – dodaje Tomasz Kryń, Head of Programmatic Premium w Yieldbird.

Wciąż niewielu wydawców zdaje sobie sprawę z potrzeby stosowania rozwiązania ads.txt. Analiza portalu MarTech Today pokazuje, że tylko 34 spośród 500 największych amerykańskich serwisów internetowych miało w sierpniu br. zainstalowane te niewielkie pliki tekstowe. Jednak liczba wydawców korzystających z tego rozwiązania stale wzrasta, m.in. dzięki zapowiedziom Google dotyczącym wycofania z narzędzia DoubleClick Bid Manager stron, które nie działają w standardzie ads.txt.

Aby zabezpieczyć wydawców przed spadkiem przychodów, Yieldbird przygotował dla nich specjalny przewodnik, w którym wyjaśnia, jak w prosty sposób zaimplementować standard ads.txt.

Yieldbird, spółka z Grupy Agora, jest jednym z liderów branży ad tech w Polsce. To zespół ekspertów zajmujących się zarządzaniem powierzchnią reklamową i optymalizacją przychodów z reklamy programatycznej, który wspiera wydawców poprzez zaawansowane narzędzia i strategie optymalizacji, rozwiązania dedykowane zespołom sprzedaży bezpośredniej, partnerstwa strategiczne i usługi konsultingowe oraz tworzenie dedykowanego oprogramowania dla firm z sektora mediów. Aktualnie w swoim portfolio ma już 250 wydawców z ponad 30 krajów w Azji, Ameryce Łacińskiej i w Europie. W kwietniu br. Yieldbird, jako jedyna firma z Polski, został finalistą konkursu The Drum Digital Trading Awards w kategorii The Best Ad Ops Team. Jury doceniło projekt obsługi kampanii reklamowych oraz monetyzacji powierzchni dla MailOnline, cyfrowego wydania „Daily Mail” – największej anglojęzycznej gazety online. Yieldbird obsługuje tego wydawcę na 17 rynkach w Europie oraz 13 rynkach w Ameryce Łacińskiej.

*Ads.txt to niewielkie pliki tekstowe zawierające informacje o platformach SSP, z których korzystają wydawcy.

Źródło: Agora

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING