JPK przyśpieszy informatyzację małych i średnich przedsiębiorstw

Dodany 06 stycznia 2017 przez admin

Jednolity Plik Kontrolny będzie impulsem do informatyzacji polskich przedsiębiorstw — uważa Patrycja Ptaszek-Strączyńska, dyrektor ds. finansów w spółce Macrologic, będącej polskim dostawcą nowoczesnych systemów ERP.

1 stycznia 2017 roku weszły w życie przepisy o tzw. Jednolitym Pliku Kontrolnym, czyli zestawie informacji dotyczących VAT, jakie małe i średnie firmy będę musiały przesyłać drogą elektroniczną do Ministerstwa Finansów. Ekspert Macrologic ocenia, że to nie tylko nowy obowiązek, ale także korzyści dla firm.

— Obecnie tylko połowa średnich firm w Polsce wykorzystuje w swojej działalności systemy ERP, czyli programy sprawozdawcze, ewidencyjne. Wśród małych firm wskaźnik ten wynosi 15 proc. Zmiana wynikająca z przepisów o Jednolitym Pliku Kontrolnym jest pretekstem do tego, by firmy poszerzyły zakres informatyzowania swoich działalności — podkreśla Patrycja Ptaszek-Strączyńska. — Warto też pamiętać, że małe i średnie przedsiębiorstwa muszą w sposób szczegółowy przygotować się na zmiany, które do ich funkcjonowania wprowadzi JPK od lipca 2018 roku. Wtedy istotnie zwiększy się zakres informacji, które będą musiały przekazywać do Ministerstwa Finansów. Taki ustawowy obowiązek przyśpieszy informatyzację tych firm — dodaje.

Przedsiębiorcy uczą się JPK

Poligonem doświadczalnym dla JPK stały się duże przedsiębiorstwa, które zatrudniają więcej niż 250 osób albo mają obroty wyższe niż 50 mln euro rocznie. Te z Jednolitego Pliku Kontrolnego korzystają od lipca 2016 r. Mikroprzedsiębiorcy będą musieli wysyłać w formacie JPK rejestry VAT od 1 stycznia 2018 r. Z kolei małe i średnie firmy pierwszy raport w postaci elektronicznej za styczeń 2017 r. muszą złożyć już do 27 lutego 2017 r.

Głównym celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego jest uszczelnienie systemu podatkowego. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w okresie styczeń—październik 2016 r. dochody podatkowe wzrosły o 7,5 proc. rok do roku. Według eksperta Macrologic na razie trudno powiedzieć, czy do tego wzrostu przyczyniło się wprowadzenie JPK w dużych przedsiębiorstwach. W dłuższej perspektywie natomiast może on pomóc w lepszej ściągalności VAT-u.

Polscy przedsiębiorcy dopiero uczą się tego obowiązku. W Europie JPK obowiązuje we Francji,  w Portugalii i Luksemburgu, niedługo wprowadzi go Litwa. Wiemy, że np. w Portugalii dochody w pierwszym roku pełnej działalności tej elektronicznej sprawozdawczości wzrosły o 13 proc. – mówi Patrycja Ptaszek-Strączyńska. I podkreśla: — W Polsce oficjalne założenia Ministerstwa Finansów mówią o 15 mld zł oszczędności wynikających z lepszej ściągalności i wykrywalności podatku VAT. Myślę, że może niekoniecznie stanie się to w pierwszym roku obowiązywania nowych rozwiązań prawnych, ale w okresie dwóch lat jest to już realne.

Co to jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) to zbiór danych posiadający schemat określony przez ministra finansów, tworzony z systemu informatycznego danego podmiotu poprzez ich bezpośredni eksport. Podatnicy, którzy prowadzą ewidencję VAT przy użyciu programów komputerowych, mają obowiązek przekazywać informację o niej w formie JPK co miesiąc, bez wezwania organu podatkowego. Takie raporty składa się ministrowi finansów za pomocą specjalnej aplikacji. Nieprzesłanie w terminie ewidencji VAT w formie JPK niesie za sobą ryzyko sankcji finansowych.

Źródło: Macrologic

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING