Kategoria | ERP

Intel Security prognozuje: w drugiej połowie 2017 roku spadnie liczba i skuteczność ataków ransomware

Dodany 03 grudnia 2016 przez admin

Mniej zagrożeń ransomware, wykorzystanie dronów przez hakerów, wzrost liczby ataków socjotechnicznych, skomplikowane ataki mobilne, włamania do inteligentnych domów, ale też lepszy poziom współpracy firm i instytucji w zakresie walki z cyberprzestępczością. Co jeszcze czeka świat w zakresie cyberbezpieczeństwa w 2017 roku?

Firma Intel Security opublikowała raport McAfee Labs 2017 Threats Predictions Report, który opisuje 14 prognozowanych trendów w obszarze zagrożeń w 2017 roku. Raport powstał na podstawie opinii 31 ekspertów z Intel Security.

McAfee Labs od wielu lat bada, analizuje i obserwuje rynek cyberbezpieczeństwa. Na podstawie jego rozwoju, dynamiki, zachowań oszustów i kierunku ewolucji systemów ochrony jest w stanie przewidzieć najbliższą przyszłość tego sektora. To ważne, bo wiedząc, czym dysponują hakerzy, możemy lepiej przygotować się do odpierania ataków – tłumaczy Arkadiusz Krawczyk, Country Manager w Intel Security. – Każda nowa technika obrony jest skuteczna, dopóki cyberprzestępcy nie stworzą mechanizmów uniku i obejścia. Aby pokonać przeciwnika, musimy nie tylko dogłębnie znać środowisko zagrożeń, ale również zmienić dynamikę ataku i obrony. Im więcej zatem wiemy o tym, jak działają cyberprzestępcy i co zamierzają, tym lepiej.

Prognoza zagrożeń na rok 2017

Raport dotyczący zagrożeń w 2017 roku obejmuje bardzo szeroki zakres, w tym zagrożenia typu ransomware, zaawansowane ataki skierowane na sprzęt i oprogramowanie firmware oraz urządzenia IoT (inteligentny dom), wykorzystanie uczenia maszynowego do ataków socjotechnicznych oraz rozwój współpracy między branżą a aparatem ścigania:

1. W drugiej połowie 2017 roku spadnie liczba i skuteczność ataków ransomware.
2. Spadnie liczba ataków wykorzystujących luki w systemie Windows, natomiast coraz częściej na celowniku cyberprzestępców będzie oprogramowanie infrastruktury i wirtualizacji.
3. Zaawansowani cyberprzestępcy będą w większym stopniu atakować sprzęt komputerowy i oprogramowanie firmware.
4. Hakerzy używający oprogramowania na laptopach będą podejmowali próby ataków z wykorzystaniem dronów (dronejacking) dla różnych celów przestępczych lub związanych z haktywizmem, czyli użyciem komputerów i sieci do promowania celów społecznych i politycznych.
5. Ataki mobilne będą łączyć blokadę urządzeń z kradzieżą danych logowania, co pozwoli złodziejom uzyskać dostęp do rachunków bankowych i kart kredytowych.
6. Wirusy w Internecie rzeczy umożliwią włamanie się do „inteligentnego domu”, a wykrycie takiego incydentu może potrwać nawet kilka lat.
7. Uczenie maszynowe przyspieszy wzrost liczby zaawansowanych ataków socjotechnicznych.
8. Fałszywe reklamy i kupowane „lajki” będą nadal podkopywać zaufanie.
9. Wojny reklamowe osiągną apogeum, a nowe techniki używane przez reklamodawców będą kopiowane przez hakerów, aby zwiększyć zakres rozprzestrzeniania wirusów.
10. Haktywiści odegrają ważną rolę w ujawnianiu problemów dotyczących prywatności.
11. Wzmożona współpraca między organami ścigania a branżą zaowocuje skutecznymi akcjami, które osłabią cyberprzestępczość.
12. Udostępnianie informacji o zagrożeniach zanotuje znaczny rozwój w 2017 roku.
13. Szpiegostwo cybernetyczne stanie się równie powszechne w sektorze prywatnym i światku przestępczym , ale też na arenie polityki państw narodowych.
14. Gracze w branży bezpieczeństwa fizycznego i cybernetycznego będą współpracować, aby lepiej chronić produkty przed zagrożeniami cyfrowymi.

Więcej informacji o prognozach McAfee Labs na rok 2017 można znaleźć na blogu.

Prognozy dotyczące bezpieczeństwa chmury i Internetu rzeczy

McAfee Labs w swoim najnowszym raporcie przedstawia również prognozy dotyczące bezpieczeństwa chmury i Internetu rzeczy w ciągu najbliższych 2-4 lat, w tym trendów w zakresie zagrożeń, gospodarki, polityki i regionów. Na podstawie wniosków, do jakich doszli specjaliści z Intel Security, można określić również reakcje producentów urządzeń, dostawców usług w chmurze i sprzedawców zabezpieczeń.

Sześć kluczowych wyzwań dla branży

Część raportu dotycząca trudnych problemów wskazuje, że branża powinna poprawić skuteczność obrony przed zagrożeniami poprzez redukcję asymetrii informacji między atakującymi a obrońcami, zwiększenie kosztów lub obniżenie potencjalnych zysków z ataku, poprawę widoczności zdarzeń, lepszą identyfikację wykorzystania autentycznych elementów, usprawnienie ochrony danych rozproszonych oraz wykrywanie i ochronę w środowiskach bezagentowych.

Więcej informacji w pełnym tekście raportu: McAfee Labs 2017 Threats Predictions Report.

Źródło: Intel Security

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING