Kategoria | ERP

Coraz więcej systemów ERP w polskich firmach

Dodany 06 maja 2015 przez admin

Z systemów klasy ERP korzysta już ponad 80 procent dużych firm w Polsce. Najwięcej w województwach: mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim. Zintegrowane rozwiązania wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwami stają się z roku na rok coraz bardziej dostępne. W jakim kierunku będą się rozwijały w najbliższym czasie?

Początki systemów ERP sięgają lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy to pojawiły się pierwsze rozwiązania wspierające procesy zarządzania zapasami w branży produkcyjnej. Wraz z rozwojem technologii, a tym samym – mocy obliczeniowych komputerów – systemy te stawały się coraz bardziej złożonymi narzędziami obejmującymi integrację z działaniami sprzedażowymi i finansowymi. Dziś firmy mają do dyspozycji zaawansowane rozwiązania informatyczne o ogromnych możliwościach wspierania i optymalizowania procesów gospodarczych, a także ich analizy i raportowania.

Więcej ERP w biznesie

Główny Urząd Statystyczny rokrocznie publikuje dane na temat używanych w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach technologiach informatycznych[1], gdzie zawarte są między innymi informacje dotyczące firm wykorzystujących w swojej działalności systemy ERP. Porównując dane za lata 2013 i 2014 można zauważyć tendencję wzrostową.

W ciągu roku odsetek firm pracujących z oprogramowaniem ERP w celu przekazywania danych pomiędzy poszczególnymi obszarami przedsiębiorstwa wzrósł z 17 do 22 procent. Przyrost roczny rzędu pięciu punktów procentowych to dobry wynik. Firmy w pełni powróciły do realizacji planów inwestycyjnych; w szczególności tych, które zapewniają im przewagę na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach. Jedną z tych inwestycji jest system ERP: zarówno w aspekcie finansowym – jako koszty wdrożenia versus późniejsze oszczędności, jak i w kwestiach organizacyjnych – dając możliwość przemodelowania procesów, uporządkowania odpowiedzialności czy zapewnienia spójności – mówi Michał Guzek, Managing Partner w Hicron.

Pakiety ERP stają się coraz bardziej dostępnym rozwiązaniem, które nie jest już zarezerwowane wyłącznie dla największych graczy. I choć w 2014 roku już 82 procent dużych firm pracowało na systemie ERP, to najdynamiczniej implementuje go sektor średnich przedsiębiorstw, gdzie w ciągu roku odsetek ten wzrósł z 38 do 49 procent.

Nawet małe firmy, gdzie zatrudnionych jest od 10 do 49 pracowników, także dostrzegły profity z wdrożenia choćby podstawowych modułów ERP. W 2013 roku niemal 11 proc. korzystało z pakietów tego oprogramowania, podczas gdy rok później – już 15 procent.

Najwięcej ERP na Mazowszu i w Małopolsce

Przyglądając się wykorzystaniu systemów klasy ERP według administracyjnego podziału na województwa, niekwestionowanym „zwycięzcą” jest województwo mazowieckie, gdzie aż 26 procent wszystkich zarejestrowanych tam firm korzysta z oprogramowania ERP. O 1 procent mniej zdecydowało się na system ERP w woj. małopolskim. Trzecim województwem z największą ilością funkcjonujących systemów klasy ERP jest dolnośląskie. Co ciekawe, w 2013 roku na drugim miejscu znalazło się woj. śląskie, zaś pierwsza i trzecia lokata pozostały niezmienne. Kształtowanie się liczb przedstawia poniższy wykres.

Trendy na najbliższe lata

Firmy coraz chętniej sięgają po narzędzia technologiczne, aby dorównać konkurencji lub ją prześcignąć. Systemy ERP, dzięki swojej elastyczności i dostępności, stały się standardem, a nie tylko dodatkowym unowocześnieniem. Jednym z wiodących rynkowych trendów jest coraz silniejsza integracja poszczególnych obszarów działalności firmy. Możliwość łączenia nawet pozornie niekompatybilnych systemów jest możliwa dzięki interfejsom uwspólniającym wymianę danych pomiędzy ERP a innymi rozwiązaniami. Przedsiębiorcy informatyzują tez kolejne obszary działania firmy, dotąd nie objęte działaniem głównego systemu. Trend ten będzie narastał także przy wsparciu nowoczesnych rozwiązań technologicznych wdrażanych do sfery biznesu.

Firmy inwestują już nie tylko w podstawowe narzędzia w obszarze logistyki, produkcji czy finansów. Poszukują zaawansowanych rozwiązań pomagających optymalizować czy automatyzować kolejne obszary i operacje. Jako przykład warto podać integrację z systemami sterowania produkcją (MES), zaawansowane narzędzia planistyczne w obszarze SCM (jak SAP APO), czy poszerzenia informacji na temat rynku i klienta dzięki konsolidacji informacji ze świata wewnętrznego i zewnętrznego w postaci rozwiązań klasy Big Data – mówi Michał Guzek z Hicron.

Nie sposób nie wspomnieć o Enterprise Mobility, które podnosi wydolność biznesu, niejako odrywając go od konkretnego miejsca. Możliwość sprzężenia urządzeń mobilnych z systemami ERP rozszerza ich możliwości, umożliwiając np. sprawniejszą obsługę klienta serwisu samochodowego, który w momencie odwiedzin w warsztacie nie będzie dłużej zmuszony do odpowiadania na liczne pytania i gromadzenia dokumentów o stanie samochodu. Serwisant, za pomocą tabletu z zainstalowaną aplikacją, otrzyma natychmiastowy dostęp do całej historii napraw, a także do stanów magazynowych i cen poszczególnych części. Taką aplikację, Service Advisor, stworzył i zaimplementował w szwajcarskiej sieci AMAG Retail, polski integrator systemów IT – Hicron.

– W kolejnych latach możemy spodziewać się dalszych wzrostów współczynników wykorzystania systemów klasy ERP. Producenci tych rozwiązań stale dążą do zwiększenia ich wydajności i funkcjonalności. U progu czeka już nowa generacja systemów, SAP S/4 HANA, która oferuje użytkownikom jeszcze szybsze działanie i nowe możliwości analiz i raportowania. Świat biznesu zaś, dążąc do coraz szybszej implementacji technologii, będzie chętnie wykorzystywał nowe możliwości – dodaje Michał Guzek.

[1] Wykorzystanie technologii informacyjno-(tele)komunikacyjnych w przedsiębiorstwach i gospodarstwach domowych w 2014 r.

Źródło: Hicron

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING