Kategoria | BI

Punkt przełomowy w BI

Dodany 09 marca 2015 przez admin

Data Discovery staje się normalnością, co w takim razie jest kolejnym etapem?

Nowy raport ‘2015 Gartner Magic Quadrant for Business Intelligence and Analytics Platforms’ został opublikowany.

W 2014 roku ponad połowa wydatków na BI została przeznaczona na systemy Data Discovery, co skłoniło Gartnera do opublikowania badania ‘Trendy Rynkowe: Punkt zwrotny Business Intelligence zwiastunem Nowej Ery Analityki’.

Co sprawia, że Data Discovery stało się „normalnością”? W czasie, gdy jeszcze byłem branżowym analitykiem, było to dla mnie najdziwniejsze zadanie, ale nie trzeba być prorokiem, by wysnuć pewne wnioski na podstawie rozwoju dotychczasowych trendów.

Informacyjny aktywizm będzie wciąż rósł. Faktem jest, że żyjemy w świecie kształtowanym przez dane (zarówno na poziomie prywatnym i profesjonalnym), a ludzie wyrażają siebie poprzez to, co z nimi robią. Wewnątrz każdej organizacji, użytkownicy aktywnie angażują się w życie firmy dzięki danym, jednakże tylko część z nich ma dostęp do technologii, która pozwala im to zrobić. W roku 2015 dzięki prawdziwie samoobsługowym rozwiązaniom, coraz więcej ludzi będzie przenosiło się z pasywnej konsumpcji informacji do aktywnego używania ich.

Dane z zewnętrznych źródeł będą coraz częściej używane aby zapewnić potrzebny kontekst. Organizacje inwestują w BI, aby móc „podejmować lepsze decyzje”, jednak większość systemów Business Intelligence zawiera tylko dane wewnętrzne. W rezultacie, decyzje podjęte na bazie BI są pozbawione zewnętrznego kontekstu, a co za tym idzie, nie uzyskują optymalnych rezultatów decyzyjnych.

Będziemy wykorzystywać Data Discovery mądrzej. W dalszym ciągu będziemy kontynuować przeniesienie punktu ciężkości z raportów na rzecz analiz. Data Discovery zwiększy wykorzystanie niektórych typów zaawansowanej analityki, aby dokonywać przewidywań i optymalizacji w sposób, który będzie mógł być wykorzystany przez więcej osób, dzięki bogatszym typom wizualizacji oraz dzięki eleganckiej nawigacji pomiędzy danymi.

Zarządzanie Data Discovery stanie się niezbędne. Samoobsługowy nie oznacza, pozbawiony zasad. Rozprzestrzenianie się Data Discovery wymaga od organizacji (a w szczególności działu IT) zapewnienia dobrego zarządzania w sposobie wykorzystywania go, zarządzania, dającego pewność, że analiza dokonana samoobsługowo jest przeprowadzona w odpowiednich ramach. Qlik jest już liderem na tym polu.

Interaktywny storytelling oparty na danych. Nawet najbardziej wnikliwa analiza na świecie jest bezużyteczna do momentu, gdy zostanie ona przedstawiona osobom, będącym na odpowiednim stanowisku, aby móc ją wykorzystać. Najlepszą drogą do zrobienia tego jest opowiedzenie historii. Data storytelling będzie głównym sposobem naszej pracy, pomagając tworzyć przekonujące narracje, które zachęcą członków zespołu i kadrę kierowniczą do podjęcia działań. BI nie opiera się już tylko na zestawianiu raportów. W BI chodzi coraz bardziej o interaktywne podejmowanie decyzji. Przykładem są chociażby statyczne opowieści, które prowadzą do pytań bez odpowiedzi. Możliwość zagłębienia się w danych bezpośrednio z opowieści i uzyskania odpowiedzi na pytania w czasie rzeczywistym jest tym, czego potrzebujemy. „Zróbmy to offline” jest anachronizmem. Opowiadaj historię i rozmawiaj na temat danych aby uzyskać rezultaty.

Autor: James Richardson, Business Analytics Strategist w Qlik

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING