Kategoria | BI

Tagi | ,

Polscy przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z rozwiązań klasy Business Intelligence

Dodany 03 października 2013 przez admin

Firmy w Polsce chcą się rozwijać – 33 proc. z nich planuje wprowadzić na rynek nowy produkt bądź usługę[1]. Żeby osiągnąć swoje cele potrzebują łatwego dostępu do informacji oraz wsparcia procesów decyzyjnych. Właśnie dlatego coraz więcej z nich wybiera systemy typu BI.

Niepewna sytuacja gospodarcza nie wpłynęła na plany rozwoju polskich przedsiębiorców. Jak wynika z badań firmy Sage prawie 40 proc. z nich planuje dywersyfikację na nowe rynki. Ponad 1/3 chce z kolei wprowadzić nowy produkt bądź usługę. Natomiast 26 proc. polskich firm ma zamiar zwiększyć swoją wydajność poprzez inwestycje w nowe technologie[2].

Aby plany rozwoju działalności miały szansę realizacji, przedsiębiorstwa potrzebują wiarygodnych informacji o stanie swojego biznesu oraz efektywnych narzędzi do ich analizy. Z tego właśnie wynika popularność rozwiązań typu Business Intelligence. Pomimo dekoniunktury rynek ten cechuje się stałym wzrostem. W 2011 roku wynosił on prawie 6 proc. Ponadto, według prognoz biura badawczo-analitycznego DiS, w ciągu najbliższych 5 lat utrzyma się na poziomie 5 – 10 proc[3].

Dotychczas to przede wszystkim duże przedsiębiorstwa były odbiorcami systemów Business Intelligence. Jednak producenci tego rozwiązania coraz szerszą ofertę kierują do firm z sektora MŚP. W 2011 roku produkty przeznaczone dla tych podmiotów stanowiły aż 40 proc. całej oferty dostawców[4].

Coraz powszechniejsze wykorzystanie rozwiązań typu BI, również wśród małych i średnich firm wynika z korzyści jakie te systemy oferują przedsiębiorstwom. Odpowiedzialność za sprzedaż i finanse z wsparciem oprogramowania BI jest znacznie łatwiejsza; oprogramowanie pozwala na porównywanie, analizę danych i planowanie odpowiednich działań – mówi Katarzyna Kaganiec, dyrektor Działu Zarządzania Produktem Sage sp. z o.o. Zarządzający sprzedażą uzyskują narzędzie wpierające bieżącą pracę, które umożliwia m.in. monitorowanie realizacji planów handlowych, analizę obrotów z kontrahentami. Rozwiązania klasy BI ułatwiają również podejmowanie decyzji Zarządom, które mają do dyspozycji kluczowe wskaźniki przychodowe, finansowe i operacyjne organizacji – dodaje Katarzyna Kaganiec

Ważną funkcją oferowaną przez systemy BI jest możliwość elastycznego zarządzania dostępem do danych firmy. Ułatwia to pracę działom IT, a przede wszystkim zapewnia poufność i bezpieczeństwo cyfrowych informacji. Dodatkowo dostawcy mając świadomość, że klientom najłatwiej jest odczytywać wyniki, które są przedstawione w postaci przejrzystych wizualizacji, zapewniają opcję prezentacji raportów w formie czytelnych wykresów i tabel.

Wdrożenie nowego oprogramowania stanowi dla każdej firmy pewne wyzwanie, przede wszystkim finansowe. Właśnie dlatego część producentów oferuje możliwość zakupu rozwiązania w modelu abonamentowym. Jest to szczególnie istotne dla firm z sektora MŚP, ponieważ nie muszą one ponosić jednorazowego wysokiego kosztu zakupu. Dodatkowo, dostawcy oferują krótki czas wdrożenia, tak aby jego przebieg był jak najmniej uciążliwy dla klienta.

Coraz większy popyt na rozwiązania klasy BI przekłada się szeroką ofertę producentów, którzy obecnie proponują około 200 produktów tej klasy[5]. Wśród nich możemy wyróżnić systemy uniwersalne, które integrują się z praktycznie każdym oprogramowaniem i specjalizowane, znajdujące zastosowanie w co najmniej kilku branżach. Jednak prawie połowa oferowanych rozwiązań to programy niszowe. Są to produkty wyspecjalizowane i dopasowane do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa[6].

[1] The Sage Business Index Report, 2012

[2] The Sage Business Index Report, 2012

[3] Rynek Business Intelligence, DiS 2013

[4] Rynek Business Intelligence, DiS 2013

[5] Rynek Business Intelligence, DiS 2013

[6] Rynek Business Intelligence, DiS 2013

Źródło: Sage

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING