Kategoria | Bezpieczeństwo

Dzisiaj Światowy Dzień Backupu. A czy Ty zrobiłeś już kopię zapasową swoich plików?

Dodany 31 marca 2014 przez admin

31 marca obchodzimy Światowy Dzień Backupu. To doskonała okazja, aby zweryfikować, czy nasze dane są bezpieczne i czy jesteśmy w stanie je odzyskać w sytuacji awaryjnej. Jak pokazują badania przeprowadzone przez Comarch, nie wszyscy dbają o nie we właściwy sposób.

Inicjatywa, która narodziła się kilka lat temu, ma na celu zwrócić uwagę na wartość danych elektronicznych, które gromadzone są na komputerach, serwerach i urządzeniach mobilnych oraz przypomnieć o konieczność regularnego wykonywania kopii zapasowych, które mogą uratować przed utratą cennych danych. O konieczności robienia backupu świadczą badania przeprowadzone w polskich firmach. Aż 48 proc. przedsiębiorców przyznaje się do utraty swoich danych elektronicznych w ostatnim roku, a aż 13 proc. dysków twardych w firmowych komputerach ulega awarii już w pierwszym roku użytkowania.

– Światowy Dzień Backupu to inicjatywa, która ma nam uświadomić, jak cenne są dla nas dane, które przechowujemy na komputerach i urządzeniach mobilnych oraz zachęcić do aktywnego zabezpieczania się przed ich utratą. Nasze badania pokazują, że rośnie świadomość Polaków w zakresie bezpieczeństwa danych elektronicznych, ale jednocześnie sporo z nas nie zawsze dba o nie we właściwy sposób – mówi Jacek Słowik, Business Development Manager Comarch Cloud.

Z badań zrealizowanych przez Comarch wśród użytkowników usług do backupu danych wynika, że z roku na rok coraz chętniej zabezpieczamy swoje pliki. Tendencja ta jest szczególnie widoczna wśród polskich przedsiębiorstw. Aż 67 proc. firm deklaruje, że wykonuje backup swoich baz danych, np. z oprogramowania klasy ERP. Równie często przedsiębiorcy robią kopie zapasowe plików ze swoich służbowych komputerów (64 proc.). Najczęściej zabezpieczają w ten sposób dokumenty biznesowe oraz archiwa programów pocztowych. Już co trzeci użytkownik usług do backupu danych online udostępnia dzięki nim pliki w Internecie, współdzieli zasoby z innymi użytkownikami oraz pracuje grupowo na dokumentach. Warto również zauważyć, że prawie 20 proc. użytkowników wykonuje kopie zapasowe z urządzeń mobilnych oraz synchronizuje dane pomiędzy swoimi urządzeniami.

– Backup online jest najdynamiczniej rozwijającą się metodą zabezpieczania danych. Polacy coraz częściej dostrzegają zagrożenia, na jakie narażone są ich pliki i podejmują działania, które mają ich uchronić przed ryzykiem utraty danych. W tych warunkach, chmura ma potencjał, aby stać się podstawowym miejscem do przechowywania danych – dodaje Jacek Słowik.

Z okazji Światowego Dnia Backupu Comarch przygotował niespodziankę dla wszystkich uczestników internetowego kursu wiedzy o chmurze obliczeniowej – Ekspert Chmury (www.Ekspert.Comarch-Cloud.pl). Każda osoba, która ukończyła kurs lub zapisze się na niego do piątku, 4 kwietnia, otrzyma bezpłatny dostęp do konta iBard24, na którym będzie mogła wykonać backup swoich plików.

Więcej informacji o Światowym Dniu Backupu znajduje się na stronie www.iBard24.pl

Źródło: Comarch

Podziel się: Podziel się z innymi za pomocą portali społecznościowych.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • MySpace
  • Wykop
  • Print

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany aby dodać komentarz

Zdjęcia z naszego Flickr'a

Zobacz więcej zdjęć

POWIĄZANE STRONY

ELASTYCZNY WEB HOSTING